Read Sufrażystki by Lucy Ribchester Free Online


Ebook Sufrażystki by Lucy Ribchester read! Book Title: Sufrażystki
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.95 MB
The author of the book: Lucy Ribchester
Edition: Marginesy
Date of issue: November 4th 2015
City - Country: No data
Loaded: 1803 times
Reader ratings: 3.4

Read full description of the books:W roku 1912 Londyn pogrąża się w chaosie. Napięcie w organizacji sufrażystek sięga zenitu, jednak dla Frankie George, młodej dziennikarki z Fleet Street, najpoważniejszym problemem jest przetrwanie w brutalnej branży prasowej. Kiedy redakcja zleca jej przeprowadzenie wywiadu z cyrkową akrobatką Ebony Diamond, zafascynowana Frankie podąża w ślad za nią do sklepu z gorsetami Fabryka Klepsydr, który skrywa niejeden mroczny sekret.

Wkrótce Ebony Diamond znika w tajemniczych okolicznościach podczas występu, zaś Frankie zostaje wciągnięta w świat oszustw, modnych felietonistek, fetyszystów, sufrażystek i cyrkowych dziwadeł. Jak zniknęła Ebony, kogo się obawiała i co dzieje się za drzwiami tajemniczej „Fabryki Klepsydr”?

Od redakcji informacyjnych Fleet Street po salony londyńskiej socjety, zaginiona Ebony Diamond prowadzi Frankie śladem mordercy, który wciela w życie niewyobrażalny plan...

Kryminalna intryga toczy się w cieniu walki kobiet o prawa wyborcze. Nierówność społeczna długo była ignorowana przez opinię publiczną i dopiero działalność sufrażystek pozwoliła po latach przedefiniować pojęcie obywatelstwa i wprowadzić powszechne prawa wyborcze. A walka nie była łatwa, bo wiele kobiet w tamtym czasie nie do końca zdawało sobie sprawę z potrzeby jej podejmowania – zdarzały się głosy: „Cóż, one wszystkie mają nierówno pod sufitem. Komu potrzebne prawo głosu? Za chwilę będą chciały, żebyśmy zasiadały w tym nudnym parlamencie, który cuchnie mężczyznami” czy też: „Jedyne prawo kobiety to pozycja na lewo od mężczyzny”.

Niektóre z walczących kobiet opowiadały się za obywatelskim nieposłuszeństwem czy też lobbingiem członków parlamentu. Pani Muskett, jedna z bohaterek książki, mówi tak: „stoję przed Wysokim Sądem jako matka czworga dzieci, dwóch chłopców i dwóch dziewczynek, które zostaną wychowane jako równe sobie. Kobiety płacące podatki pracują w gorszych warunkach niż górnicy. Ma pan tylko jeden, męski punkt widzenia, ale to społeczeństwo składa się z mężczyzn i kobiet. Zmuszono nas do tego i posuniemy się jeszcze dalej, proszę zapamiętać moje słowa. To wszystko, co mam do powiedzenia w tej sprawie”.

Bardziej bojowe działaczki decydowały się na drogę prowokacji i przemocy, nawet, gdy ich działania prowadziły do więzienia lub śmierci. Jak powiedziała najbardziej znana aktywistka, Emmeline Pankhurst, „argument w postaci rozbitej szyby to najcenniejszy dziś argument w polityce”. Niezależnie od drogi, którą obrały, to dzięki ich determinacji, politycznemu zawzięciu i nowoczesnemu podejściu, ostatecznie wygrały. Lucy Ribchester pisze: „Sufrażetki wszystko zmieniły w Scotland Yardzie. Teraz to przestępcy patrzyli z wyrzutem podczas aresztowania, a z ławy oskarżonych wołali «hańba» do funkcjonariuszy”. Kobiety, które dotychczas były uznawane za gorsze i były trzymane z dala od spraw politycznych, mogły w końcu wyrażać swoją opinie na równi z mężczyznami”. 
Dzięki filmowi Sufrażystka (reż. Sarah Gavron) z Meryl Streep, Heleną Bonham Carter i Carey Mulligan kobiety walczące o prawo głosu wkrótce znów znajdą się w centrum zainteresowania, niemal sto lat po tym, jak toczyły swoją batalię. Polska premiera filmu: 6 listopada 2015.


Download Sufrażystki PDF Sufrażystki PDF
Download Sufrażystki ERUB Sufrażystki PDF
Download Sufrażystki DOC Sufrażystki PDF
Download Sufrażystki TXT Sufrażystki PDFRead information about the author

Ebook Sufrażystki read Online! I’m a dance and fiction writer based in Edinburgh. Many moons ago I studied English at the University of St Andrews, and later Shakespearean Studies at Kings College London and Shakespeare’s Globe. I then embarked on a strange and waggly career path organising parties at a boutique cinema in London, working for Al Jazeera television network, freelance writing while living in Spain, and later coordinating the National Trust for Scotland’s annual cruises (where I worked onboard a ship, swam with icebergs, set foot on St Kilda, and finally learned how to ceilidh dance).

I won a Scottish Book Trust New Writers Award in 2013, and now work as a freelance dance journalist and adult education tutor, alongside fiction writing. When I’m not doing any of those things I like to make origami jewellery out of old book paper.

I have a retired greyhound called Buster whom you will see a lot of if you follow me on Twitter.

Picture credit: Kuba Kolinski


Reviews of the Sufrażystki


RILEY

A wonderful piece

CONNOR

There are some interesting pages

FREYA

Very controversial Vpechalenija

RONNIE

The book caused contradictory feelings!

MARIA

The book is a masterpiece that makes a richer soul, speech, and wider horizon.
Add a comment
Download EBOOK Sufrażystki by Lucy Ribchester Online free

PDF: sufraystki.pdf Sufrażystki PDF
ERUB: sufraystki.epub Sufrażystki ERUB
DOC: sufraystki.doc Sufrażystki DOC
TXT: sufraystki.txt Sufrażystki TXT